Четверг, 2024-12-26, 3:24 PM
Главная Регистрация Вход
Приветствую Вас, Гость · RSS
Меню сайта
Категории раздела
Дайджест прессы. Казахстан. [114]
Дайджест прессы. Россия. [25]
Дайжест прессы Планета [2]
Конкурс юных сказочников [20]
Детские сказки, присланные на Международный конкурс юных сказочников.
Педагогическая копилка [154]
Интересные материалы из педагогической прессы, разработки уроков, опыт воспитательной работы, методика работы с трудными детьми и многое другое.
Из дальних странствий возвратясь... [1]
Поездка за опытом
Страничка Гульмиры Султанбаевой [6]
ОТЧЕТ Национального Консультанта Гульмиры Султанбаевой по проведению консультаций с ключевыми партнерами и разработке рекомендаций для работы с целью искоренения детского труда в хлопководстве в Южно-Казахстанской области на примере села «Когалы» в Махтааральском районе
Облако тегов
Наш опрос
Нужны ли детские дома?
Всего ответов: 751
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Рейтинг@Mail.ru Каталог@MAIL.RU - каталог ресурсов интернет
Рейтинг@Mail.ru Каталог детских ресурсов 
 KINDER.RU
 
 Дайджест прессы
Главная » Статьи » Педагогическая копилка

Қайталау. Туынды. Туындыны есептеу ережелері.
Ақтөбе облысы Әйтеке би ауданы Милы аулы «Милы орта мектебі» мм Рыскалиев Айдын Мамбетжанович
Математика пәнінің мұғалімі
Сабақтың тақырыбы: Қайталау. Туынды. Туындыны есептеу ережелері.
Сабақтың мақсаты: Туындыны қолдану аймағын кеңінен қарастыру арқылы білім деңгейін кеңейту; ғылыми көзқарасын дамыту.

Сабақтың міндеттері:
• Туындыны есептеу ережелері мен қолдану әдістерін есептер шығару арқылы пысықтау.
• Оқушылардың білім білік дағдысын дамыту; слайдтарды кеңінен пайдалана отырып, әр оқушының, шығармашылық пен жұмыс жасауына ықпал ету.
• Оқушылардың сабаққа қызығуын, ынтасын, ізденушілік, белсенділік қабылетін дамыту.

Сабақтың түрі: білім-дағысын қалыптастыру.
Сабақтың типі: аралас-практикалық сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, ой қозғау, ғылыми мағынаны тану.
Сабақтың көрнектілігі: әр түрлі слайдтар, формулалар.
Сабақтың барысы: 1) Ұйымдастыру кезеңі (2минут)
2) Үй жұмысын тексеру арқылы тригонометриялық формулаларды қорытындылау (3минут)
3) Теориялық тест (5минут)
4) Туындыны есептеу ережелерін слайд бойынша пысықтау (2минут)
5) тақырыпты пысықтауға жаттығулар орындау (18минут)
6) Өздігімен тапсырма ұйымдастыру (5минут)
7) Қорытынды. Математикалық диктант (5минут)
8) Бағалау (2минут)
9) Үйге тапсырма (3минут)

1. Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу; сабаққа даярлығын тексеру; сабақтың мақсатымен таныстыру;
2. Жауаптар бойынша үй жұмысының орындалуын тексеру; тригонометриялық формулаларды қайталау, пысықтау және тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктерді қайталау қажеттігін көрсету.
3. «Туынды дегеніміз не?» ауызша дұрыс жауабын көрсетуге теориялық-тест ұйымдастыру керек.
1) Анықтама:
айырымдылық қатынастың аргумент өсімшесі нөлге ұмтылғандағы шегі бар болса, онда ол шекті y= f(x) функциясының х нүктесіндегі __________ деп атайды.
а) алғашқы функциясы
ә) өсімшесі
б) туындысы
2) Дұрыс жауаптарын көрсет:





а) ; ә) ; б) ; в) г)
3) Күрделі функцияның жалпы түрі:
а) у= f(q(x))
ә) y’=f’(q(x))
б) y=f(u)
4) Дұрыс жауаптарын көрсет:
(cos x)’=
(sin x)’=
(ctgx)’=
(tg x)’=
a) cos x ; ә) -sin x; б) в)
4. Слайд аркылы формулаларды пысыктау
5. Тақтада тапсырмалар орындау:

1) Алгоритм бойынша орындау
1. Тапсырма: f’(x) функциясының туындысын тап, егер:
а) f(x)= x в) f(x)=2,5x
б) f(x)= г) f(x)=5x

Шешімі:
а) f(x)= x
Туындыны есептеу формулаларын қолдана отырып келесідей есептеулерді аламыз:
f’(x)= (x
б) f(x)=
f’(x)=

в) f(x)=2,5x
болғандықтан
f’(x)= 2,5(х
г) f(x)=5x
5x ( - const, екендігін біле отырып, мынандай шешімдерін аламыз:
f’(x)= 5(х

2. х нүктесіндегі функцияның туындысын тап:
а) f(x)=
б) f(x)= е sin x, x=0
в) f(x)= sin x x=
Шешімі:
а) f(x)=

f’(x)=
f’ (

б) f(x)= е sin x
f’(x)= (e
f’(0) = e

в) f(x)= sin x f’(x)= (sin x)’
f’(

2) күрделі функциясының туындысы
3. Функцияның туындысын табыңдар:
а) f(x) = (x

б) f(x) = f’(2)-?
Шешімі:
а) f(x) = (x
f’(x) = ((x
б) f(x) =
:
f’(x) =
f’(2)=0
4. Егер f(x)= тең болса, функцияның туындысын табыңдар.
Шешімі:
f’(x) = [3

5. Тапсырма: f’(x)-? , егер f(x) = болса.
Шешімі:
1-ші тәсіл

f(x) =
f’(x)=
f’(x)=
f’(x)=
2-ші тәсіл:
f(x) =

4. Оқушылар жұп-жұптармен әр түрлі деңгейде 3 тапсырмадан ұйымдастырып, бір-біріне тексеруге ұсынады.

Мысалы:

Тапсырманың сауатты, дұрыс құрылып орындалуын қадағалау керек.

Үйге тапсырма: тест тапсырмалар жинағынан деңгейі бойынша 3тапсырмадан орындау.

5. Қорытынды: Математикалық диктант ұйымдастыру.
Категория: Педагогическая копилка | Добавил: Айару (2016-01-22) | Автор: Айдын
Просмотров: 683 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Copyright Балапаным - Интернет-портал "Детство-kz" © 2024
Форма входа
Поиск
Друзья сайта

Академия сказочных наук

  • Театр.kz

  • Литературный дом Алма-Ата

  • Фотоальбом

    Детские праздники

    Бесплатный хостинг uCoz