Пятница, 2024-03-29, 2:19 AM
Главная Регистрация Вход
Приветствую Вас, Гость · RSS
Меню сайта
Категории раздела
Дайджест прессы. Казахстан. [114]
Дайджест прессы. Россия. [25]
Дайжест прессы Планета [2]
Конкурс юных сказочников [20]
Детские сказки, присланные на Международный конкурс юных сказочников.
Педагогическая копилка [154]
Интересные материалы из педагогической прессы, разработки уроков, опыт воспитательной работы, методика работы с трудными детьми и многое другое.
Из дальних странствий возвратясь... [1]
Поездка за опытом
Страничка Гульмиры Султанбаевой [6]
ОТЧЕТ Национального Консультанта Гульмиры Султанбаевой по проведению консультаций с ключевыми партнерами и разработке рекомендаций для работы с целью искоренения детского труда в хлопководстве в Южно-Казахстанской области на примере села «Когалы» в Махтааральском районе
Облако тегов
Наш опрос
Нужны ли детские дома?
Всего ответов: 748
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Рейтинг@Mail.ru Каталог@MAIL.RU - каталог ресурсов интернет
Рейтинг@Mail.ru Каталог детских ресурсов 
 KINDER.RU
 
 Дайджест прессы
Главная » Статьи » Педагогическая копилка

тұқым
Сабақтың тақырыбы: Тұқым.Қос жарнақты және дара жарнақты тұқымдардың құрылысы.
Сабақтың мақсаты: Тұқым құрылысы, дамуы және қос жарнақты, дара жарнақты тұқымдардың құрылысы ерекшеліктері жөнінде жалпы мағлұмат беру.
Сабақтың білімділік мәні: Оқушыларға тұқымның құрылысы туралы мағлұмат бере отырып,зертханалық жұмыстар арқылы негізгі ұғымдарды қалыптастыру.
Сабақтың дамытушылық мәні: Оқушылардың белсенділігін арттыру, ойлау қабілетін, шапшаңдылығын дамыту, өз бетімен жұмыс істеп, талаптануын арттыру.
Сабақтың тәрбиелік мәні: Оқушылардың ақыл-ойын, ғылыми дүние танымын қалыптастыру, экологиялық тәрбие беру.
Сабақтың көрнекі құралдары: Алдын-ала суға жібітілген тұқымдар (үрмебұршақ пен бидай), ұстара,ұлғайтқыш қол әйнегі,слайд.
Сабақтың түрі: Интерактивті сабақ,
Биологиялық ойын .
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту.
Сабақтың әдісі: Ұжымдық ойлау әрекеті және ойын технологиясы, тірек-сызба, сұрақ-жауап, оқулықпен жұмыс.
Сабақтың пән-аралық байланысы: Экология,психология,қазақ әдебиеті
Сабақтың құрылымы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
II. Өткен сабақты сұрау. 1.«Экологиялық соқпақ» бөлімі
2
III. Жаңа сабақ
IV. Бекіту жұмыстары (сызба), қорытынды.
V. Бағалау.
VI. Рефлексия
VII. Үйге тапсырма
І. Сыныпты түгендеу.
Менің көнілім жақсы.
Мен сабақты жылдам орындаймын.
Мен сабақты жақсы оқимын.
Менің жазуым жақсы.
Менің тәртібім жақсы.
Талпын жақсы болуға,
Күндей сәуле шашатын.
Білім іздеп, өнер тап,
Түнді күндей ашатын.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. Биологиялық ойын.
«Экологиялық соқпақ» бөлімі. Бұл соқпақта үш кедергі бар. Әр біреуінде екі сұрақтан жасырынған.
1. «Қышқылды жаңбыр» кедергісі:

а) Жеміс аналықтың қай бөлімінен пайда болады?
ә) Жеміс серігі дегеніміз не?
2. «Ядролық сынақ аймағы» бөгеті:
а) Өсімдіктің көбею мүшелерін ата
ә). Тозаңдану дегеніміз не?
3. «Бетін мұнай жапқан теңіз» бөгеті:
а). Ұрықтану дегеніміз не?
ә). Айқас тозаңдану дегеніміз не?
Іі. «Кім жылдам?» Ұяшықтарға керекті сөздерді қояйық.

ІІІ.»Жемістерді ата»
Шырынды жемістер:







Іү.Сипатта



Ү.Жемістердің пайдасы
Медицинада,ауыл шаруашылығында,тамақ өнеркәсібінде,косметологияда
Тест
1 Бидай жемісі:
А) дәнек Ә) жидек Б) жаңғақ
2 Бұршаққапты құрғақ жеміс:
А) күнбағыс Ә) картоп Б) асбұршақ
3 Күнбағыс жемісі.
А) тұқымша Ә) қанатты Б) қауашақ
4 Ішінде ұсақ тұқымдары бар жеміс:
А) жаңғақ Ә) жидек Б) бұршақ
5 Көпсүйекті жеміс:
А) бүлдірген Ә) шие Б) шабдалы
Жауабы:1-А 2-Б 3-А 4-Ә 5-А
Ү.Семантикалық карта
Тізімдегі өсімдіктерді жеміс түріне қарай тиісті бағанаға жаз.
Сүйекті жеміс Жидек жеміс Көптұқым-ды жидек Қауашақ Дәнек Жаңғақ Бұршаққын Бұршаққап Тұқымша


1.Бұршақ ; 2. Қызанақ ; 3. Апельсин ; 4.Бидай;5.Орманжаңғақ;
6. Жүгері; 7. Үрмебұршақ; 8.Өрік; 9. Күнбағыс; 10.Меңдуана;
11.Алхоры; 12. Жүзім; 13. Қырыққабат; 14. Лимон;
15.Беде;
ҮІ.Ойлан тап! Сөзжұмбақ шешейік.
1.Бақбақтың жемісі
2.Жинақталған жемісті өсімдік
3.Көп тұқымды жидек жемісті өсімдік
4.Асқабақты жемістерге жататын өсімдік аты
5.Жидек жемісті өсімдік
Т Ұ қ Ы М Ш А
Қ Ұ Л П Ы Н А Й
Қ Ы З А Н Қ
Қ А У Ы Н
Қ А Р Л Ы Ғ А Н

ҮІІ.Жұмбақ Көпке мәлім оның атағы,
Жемістің ішінде жатады.
Ол көбею мүшесі болып саналар,
Сонымен өсімдіктер таралар
Жаңа сабақ:§27.Тұқым.Қос жарнақты және дара жарнақты
тұқымдардың құрылысы
Тұқым-жатынның тұқым бүршігінен дамиды.

Бидай дәнегінің құрылысы ,үрмебұршақ тұқымының құрылысы
Тұқым қауызымен біріккен жемісқап
Эндосперм
Ұрық
Тұқым жарнағы
Бүршікше
Сабақша
Тамырша
Қос жарнақты тұқымдар
Қияр, асқабақ , күнбағыс, қауын
Берілген өсімдіктерді кестеге топтастырып, бөліп жаз.
Асқабақ,тары,пальма,күріш,қияр,қауын,
жүгері,жуа,лалагүл,күнбағыс
Қос жарнақты,дара жарнақты

ҮІІІ.Сәйкестігін тап








ІХ.
Топтастыру











Х. №15 зертханалық жұмыс
Қос жарнақты және дара жарнақты тұқымдардың құрылысы
Көрнекілігі:үрмебұршақ және бидай тұқымдары,ұстара,ұлғайтқыш қол әйнегі.
Жұмыс барысы:
Өсімдік түрлері Пішіні Қабы-ғының түсі Жарнағы-ның саны Ұрық бөлімдері Ішкі құрылысы-ның суреті

Үрмебұршақ
Бидай
ХІ.Ой түйіні
1.Тұқым қандай бөліктерден тұрады?
2.Тұқымның басты бөлігі не?
3.Үрмебұршақ тұқымында қоректік заттар қайда жиналады?
4.Бидайда қоректік заттар қайда жиналған?
5.Тұқым қабығының қызметі не?
6.Тұқым кіндігінің қызметі не?
Бағалау:
Үйге тапсырма:§27.Тақырыпты оқу.Сөзжұмбақ құрастыру.

Источник: http://91263k
Категория: Педагогическая копилка | Добавил: Айару (2014-07-17) | Автор: Кунжамила
Просмотров: 1660 | Комментарии: 4 | Рейтинг: 5.0/1 |
Всего комментариев: 4
4 Айару  
0
сӘТТІЛІК ТІЛЕЙМІН.

3 Айару  
0
ПРЕЗЕНТАЦМЯ САБАҚТАР ЖІБЕРЕРСІЗ.

2 Айару  
0
СӘТТІ САБАҚТАРЫҢЫЗ КӨП БОЛСЫН.

1 Айару  
0
САбағыңыз ұнады.

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Copyright Балапаным - Интернет-портал "Детство-kz" © 2024
Форма входа
Поиск
Друзья сайта

Академия сказочных наук

  • Театр.kz

  • Литературный дом Алма-Ата

  • Фотоальбом

    Детские праздники

    Бесплатный хостинг uCoz